• halı yıkama makinası
 • halı yıkama makinaları fiyatları
 • halı yıkama makinası fiyatı
 • halı yıkama makina fiyatları
 • halı yıkama makina imalatçıları
 • halı yıkama makina fiyatı
 • halı yıkama makinesi büyük
 • halı yıkama makinası endüstriyel
 • halı yıkama makinesi endüstriyel
 • halı yıkama makinaları izmir
 • halı yıkama makinası imalatı
 • halı yıkama makinası markaları
 • halı yıkama makinası manuel
 • halı yıkama makinası ne kadar
halı yıkama makinası otomatik

İletişim

Pancar OSB, 7. Cd. No: 9, 35210 Torbalı/İzmir

Telefon: +90 544 248 82 99

Email: info@erginmakina.com.tr

Bizi Arayın

+90 544 248 82 99

+90 232 257 72 28

+90 232 257 72 27

Çalışma Saatlerimiz

 • Pazartesi-Cuma: 08:00-18:00
 • Cumartesi-Pazar: Kapalı
 • halı yıkama makinası otomatik fiyatları
 • halı yıkama makinaları otomatik
 • halı yıkama makinesi otomatik
 • halı yıkama makinesi otomatik fiyatları

İletişim

Pancar OSB, 7. Cd. No: 9, 35210 Torbalı/İzmir

Telefon: +90 544 248 82 99

Email: info@erginmakina.com.tr

Bizi Arayın

+90 544 248 82 99

+90 232 257 72 28

+90 232 257 72 27

Çalışma Saatlerimiz

 • Pazartesi-Cuma: 08:00-18:00
 • Cumartesi-Pazar: Kapalı

Su Ürünleri Sektörü ve Ağ Yıkama Makinası

halı yıkama makinası satılık

Türkiye'de Ağ Yıkama Tarihi


Su ürünleri, akuakültür ve denizcilik sektöründe, balık ağı yıkama makinası olmazsa olmazlardandır. Özellikle Türkiye’de, yaklaşık 25 yıldan bu yana kültür balığı yetiştirilmektedir. Özetleyecek olursak, su ürünlerinin bu dalına ilk olarak daha çok koylarda kurulan çiftliklerle başlanmıştı.

Bölgesel olarak, Ege kıyılarında Güllük, Güvercinlik ve çevre koylar olmakla beraber Urla, Seferihisar, Karaburun ve Çeşme civarında akuakültür faaliyetlerine başlanmıştı. Başlangıçlarda küçük kafeslerle oraya çıkan bu sektör, beşgen ve altıgen tip kafesler şeklinde gelişerek, sonrasında aşamayla okyanus tipi kafeslerle üretime devam etmiştir. İlk başlarda her çiftliğin olmazsa olmaz birer ağ yıkama makinesi bulundurma zorunluluğu vardı.


Ağ Yıkama Makinelerinin Ortaya Çıkışı


Süreç içerisinde koyların kirlenmesi gündeme geldi ve çiftliklerin tamamı uzaklaştırılıp açık denizde akuakültür faaliyetlerine devam edildi. İlk yıllardan günümüze kadar, özellikle balık ağı yıkama makinaları, küçükten büyüğe doğru ister istemez değişikliğe uğramıştır. Başlangıçta 6 m3'ten başlamış olan bu makineler zamanla talebin etkisiyle 8, 12, 18, 20, 24, 30 m3 hacimlere ulaşmış, bununla birlikte makinelerin çapı ve derinliği teknolojiyle birlikte büyümüştür. Koylardaki birçok küçük çiftlikler, yerini çok büyük balık üretme çiftliklerine devrederek sektör bazında tekelleşmeye gidilmiştir.

Balık ağı yıkama makinalarının esas üretim amacı ise su ürünleri ve akuakültür işletmelerinin açık denizlere ilerlemesi sebebiyle bu ağların hızlı bir şekilde kirlenmesidir. Gerek yosunların gerek midye gibi birçok farklı etmenlerin, ağların gözeneklerini kapatması ve yetişmekte olan balıklar yeterince solunum yapamaması bu makinelerin kullanımını zorunlu kılmıştır. Bu sebeple, ağların belirli zaman aralıklarında yıkanmasının ve temizlenmesinin önemi artmıştır. Elbette bununla birlikte boyama işlemi de önem kazanmıştır. Ağ yıkama makinası bu nedenle, olmazsa olmaz ve her çiftliğe gereklidir.

Yukarıda da anlattığımız gibi eskiden bütün çiftliklerin en az bir makinesi bulunmaktaydı. Teknoloji ve sektör geliştikçe artık yeni firmalar arasından tedarikçi, bakım ve ağ yıkama firmaları ortaya çıkmıştır. Kafeslerin 30 m3 e kadar büyümesi sonucu birçok ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Makineler üretilirken ağırlık, kapasite, güç, kısacası bilimsel anlamda uzmanlık ve tecrübe gerekmektedir. Başka bir deyişle, makinelerde hacim büyüdükçe daha yüksek teknoloji, daha kaliteli malzeme kullanımı gereklidir. Performanslı ve kaliteli makineler ancak bu kurallar temelinde üretilebilir.


Günümüzde Ağ Yıkama Makineleri


Bilinçsiz üretilen birçok makine ise piyasadaki tekelleşme sebebiyle el üstünde tutulmuştur. Bu makineler, sürekli redüktör kırma, mil kesme, redüktör dağıtma, bilinçsiz devir kullanımı gibi durumlar çıkararak su ürünleri faaliyetleri yapan firmalara sorun olmaktadır. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de bilgisiz insanlar makine üretmeye çalışmaktadır. Maalesef, ağ yıkamacılar daha çok ağ yıkama yerine neredeyse makine tamiri yapmaktadırlar, bu nedenle ağların yıkanması zaman almakta ve aksamaktadır.

Kalitenin, güvenilirliğin, deney ve tecrübenin, birikimin olmadığı yerde sıradan makinalar yapılır, ancak tedarikçi firmalar da mutlaka bilinçlenmeleri gerekir. Bu yazıyı yazma amacımız, ihracat daha çok dışarı yapılmasından dolayı, makinaların uzman insanlar tarafından yapılmasının önemini anlatmak içindir. Kalitesiz makineler ihracata engeldir. Ülkemizin üretim kalitesi daima iyi makinelerle temsil edilmelidir.


Ergin Makina ve Ağ Yıkama Makinaları


Biz ERGİN Yıkama Makinaları olarak, 40 yıldır yıkama makinaları üretmekteyiz. 25 yıldır ise ağ yıkama makinaları üretmekteyiz. Ülkemizde ve dünyada, ucuza mâl etme temelinde bazı bilinçsiz firmalar demirden makine üretmektedirler. Oysa deniz suyu demir ve galvenizi hızla çürütür. Ağ yıkama makinaları mutlaka INOX 304 veya 316 kalite paslanmaz çelikten yapılmalıdır.

Bizler aynı zamanda Ergin Makina olarak Türkiye'deki su ürünleri ve akuakültür sektöründeki tedarikçilere de balık ağı yıkama makinaları üretmekteyiz. Bu tedarikçi firmalar sadece Türkiye'de değil, Rusya, Kore, Yunanistan, İtalya, Güney Afrika ve bir çok Arap Ülkelerinde de aktiflik göstermişlerdir.